HEATKILLER® IV PRO (AMD) – Black Copper PVD
With the HEATKILLER® IV PRO in the exclusive Black Copper PVD edition, we are setting new standards in the high-end segment. This cooler is not only a technological masterpiece but also a visual highlight for any system thanks to its diamond-like carbon (DLC) coating. Applied using a modern plasma process, the extremely hard surface combines a deep black finish with maximum wear protection.
Maximum Performance & Optimized Flow
The cooling structure of the HEATKILLER® IV has been radically evolved. Significantly finer fins massively increase the cooling surface to make heat dissipation even more efficient. The result: Up to 3°C better temperatures compared to its predecessor. By eliminating a separate jet plate and integrating it directly into the top, we have also increased flow and optimized reliability.
Easy-Mount: Tool-less Assembly in Perfection
To make installation as convenient as possible, we developed the Easy-Mount system. After the initial installation, the cooler can be mounted or dismounted at any time completely without tools. Thanks to a fixed stop on the mounting bracket, the optimum contact pressure is always guaranteed – assembly errors are virtually impossible.
Design Meets Functionality
- Maximum Compatibility: A generous 25 mm port spacing allows for the use of massive fittings (up to 19 mm outer diameter).
- Premium Materials: Nickel-plated copper meets polished stainless steel and the DLC-coated top.
Genuine Made in Germany
Production takes place with the highest precision in our state-of-the-art CNC machine park in Waren (Müritz). Here, cutting-edge technology meets genuine craftsmanship: each unit is checked by two people for final inspection. Quality as you expect it from Watercool.
Technical Specifications:
- Top Material: Copper (PVD black coated)
- Cold Plate Material: Copper (nickel-plated)
- Dimensions (L x W x H): 66 x 59 x 17 mm
- Threads: 2x G ¼ inch (25 mm spacing)
- AMD Socket Compatibility: AM4, AM5
| 商品番号: | 1028140 |
| メーカー番号: | 18090 |
| EAN: | 4251312607517 |
| 重さ: | 0 kg |
| 利用可能: | 現在ご利用いただけません |
| メーカー: | 水冷 |
| 製造国: | Deutschland/Mecklenburg Vorpommern |
| ベース: | AMD AM4;AMD AM5; |
| 寸法 (長さ x 幅 x 高さ): | 66×59×17mm |
| 繋がり: | 2x G1/4" |
| CPUメーカー: | Watercool |
| 穴間隔[mm]: | 25 |
| ベースプレート材質: | ニッケルメッキ銅 |
| 蓋の材質: | PVD schwarz |