Tygon E3603 tubing 9,6/6,4mm (1/4"ID) clear by the meter
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
The DEHP-free hose from Tygon is often referred to as the top of the line in the water cooling scene. Of course, quality also has its price!
Tygon tubing was developed to do its job in laboratories and hospitals. Through this function, it also increases its own product life. Inside the hose, it has a surface that kills microbes and thus enables a clean flow of liquids. In addition, this hose is absolutely UV resistant and DEHP-free. In addition, this is a highly flexible hose, which has very good kinking and laying properties. We therefore only recommend the use of screw connections!
Technical specifications:
Please note:
We try to ship the ordered amount in one piece. If this is not possible you will receive your order in a maximum of two pieces and we will pack an additional (approx.) 10cm as compensation. Resellers please order in packed units. One packed unit is 15m = 1 carton.
| Article no: | 57015 |
| Manufacturer no: | ACF00017 |
| EAN: | 4049469036515 |
| Weight: | 0,047 kg |
| Available: | There are still more than 5 items available |
| manufacturer: | Tygon |
| manufacturer: | Frankreich |
| outer diameter: | 10mm (3/8") |
| colour: | Transparent |
| operating temperature: | -20°C to +60°C |
| Inner diameter: | 6mm |
| length: | 100cm |
| material: | PVC |
| Maximum operating pressure: | 4 bar (at 20°C) |
| UV ink: | Not UV-active |
Funktionale Cookies sind für die Funktionalität des Webshops unbedingt erforderlich. Diese Cookies ordnen Ihrem Browser eine eindeutige zufällige ID zu damit Ihr ungehindertes Einkaufserlebnis über mehrere Seitenaufrufe hinweg gewährleistet werden kann.
Marketing Cookies dienen dazu Werbeanzeigen auf der Webseite zielgerichtet und individuell über mehrere Seitenaufrufe und Browsersitzungen zu schalten.
Tracking Cookies helfen dem Shopbetreiber Informationen über das Verhalten von Nutzern auf ihrer Webseite zu sammeln und auszuwerten.
Diese Cookies werden genutzt zur Erhebung und Verarbeitung von Informationen über die Verwendung der Webseite von Nutzern, um anschließend Werbung und/oder Inhalte in anderen Zusammenhängen, in weiterer Folge zu personalisieren.
Service Cookies werden genutzt um dem Nutzer zusätzliche Angebote (z.B. Live Chats) auf der Webseite zur Verfügung zu stellen. Informationen, die über diese Service Cookies gewonnen werden, können möglicherweise auch zur Seitenanalyse weiterverarbeitet werden.