Tygon B-44-3 tubing 9,6/6,4mm (1/4"ID) by the meter
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
The hose from Tygon is often referred to as the top class in the water cooling scene. Of course, quality also has its price!
Tygon tubing was developed to do its job in laboratories and hospitals. This function also increases the product's lifespan. There is a surface inside the tubing that kills microbes, allowing a clean flow of liquid. This tubing is also completely UV resistant. It is also a highly flexible tubing that is very easy to bend and lay. We therefore recommend only using screw connections!
Attention: We try to deliver the hoses in one piece wherever possible. If this is not possible, you will receive the hose in a maximum of 2 sections, in which case we will include approx. 10cm more hose free of charge. Resellers are requested to order in retail units. The retail unit is: 15m = 1 box.
| Article no: | 57061 |
| Manufacturer no: | 4AAB00017 |
| EAN: | 4049469173036 |
| Weight: | 0,046 kg |
| Available: | Currently there are 2 available - More is on the way |
| manufacturer: | Tygon |
| compatibility: | Frankreich |
| outer diameter: | 10mm (3/8") |
| colour: | Transparent |
| operating temperature: | -20°C to +60°C |
| Inner diameter: | 6mm |
| length: | 100cm |
| material: | PVC |
| Maximum operating pressure: | 4 bar (at 20°C) |
| UV ink: | Not UV-active |
Funktionale Cookies sind für die Funktionalität des Webshops unbedingt erforderlich. Diese Cookies ordnen Ihrem Browser eine eindeutige zufällige ID zu damit Ihr ungehindertes Einkaufserlebnis über mehrere Seitenaufrufe hinweg gewährleistet werden kann.
Marketing Cookies dienen dazu Werbeanzeigen auf der Webseite zielgerichtet und individuell über mehrere Seitenaufrufe und Browsersitzungen zu schalten.
Tracking Cookies helfen dem Shopbetreiber Informationen über das Verhalten von Nutzern auf ihrer Webseite zu sammeln und auszuwerten.
Diese Cookies werden genutzt zur Erhebung und Verarbeitung von Informationen über die Verwendung der Webseite von Nutzern, um anschließend Werbung und/oder Inhalte in anderen Zusammenhängen, in weiterer Folge zu personalisieren.
Service Cookies werden genutzt um dem Nutzer zusätzliche Angebote (z.B. Live Chats) auf der Webseite zur Verfügung zu stellen. Informationen, die über diese Service Cookies gewonnen werden, können möglicherweise auch zur Seitenanalyse weiterverarbeitet werden.