tubing PVC 16/12mm (1/2"ID) clear by the meter
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
Standard hose for almost all applications. Available in different dimensions. Beautifully transparent and flexible, so the hose is easy to lay. Suitable for UV active or coloured water additives. We recommend the use with 13mm hose connectors to achieve an optimal HighFlow effect.
Inner diameter 12mm
outer diameter 16mm
Price per 1 meter
Not suitable for plug-in connections (push-in or P&C) but only for grommets with over-nut or hose connections (e.g. with hose clamp)
Please note:
Transport and storage conditions may cause the hose to arrive at the customer's premises somewhat "undercooled". Cold PVC hose tends to get a little hard. For optimal installation, we therefore recommend that the hose is either stored in a warm room for a few hours after receipt before installation, or briefly placed in hot (e.g. 60°) water. Then the hose will have reached its optimum bendability.
| Article no: | 59012 |
| Manufacturer no: | 59012 |
| EAN: | 4018072002033 |
| Weight: | 0,17 kg |
| Available: | There are more than 50 units available |
| manufacturer: | Aquatuning |
| manufacturer: | China |
| outer diameter: | 16mm (5/8") |
| colour: | Transparent |
| operating temperature: | -20°C to +60°C |
| Inner diameter: | 12mm (1/2") |
| length: | 100cm |
| material: | PVC |
| Maximum operating pressure: | 4 bar (at 20°C) |
| UV ink: | Not UV-active |
Funktionale Cookies sind für die Funktionalität des Webshops unbedingt erforderlich. Diese Cookies ordnen Ihrem Browser eine eindeutige zufällige ID zu damit Ihr ungehindertes Einkaufserlebnis über mehrere Seitenaufrufe hinweg gewährleistet werden kann.
Marketing Cookies dienen dazu Werbeanzeigen auf der Webseite zielgerichtet und individuell über mehrere Seitenaufrufe und Browsersitzungen zu schalten.
Tracking Cookies helfen dem Shopbetreiber Informationen über das Verhalten von Nutzern auf ihrer Webseite zu sammeln und auszuwerten.
Diese Cookies werden genutzt zur Erhebung und Verarbeitung von Informationen über die Verwendung der Webseite von Nutzern, um anschließend Werbung und/oder Inhalte in anderen Zusammenhängen, in weiterer Folge zu personalisieren.
Service Cookies werden genutzt um dem Nutzer zusätzliche Angebote (z.B. Live Chats) auf der Webseite zur Verfügung zu stellen. Informationen, die über diese Service Cookies gewonnen werden, können möglicherweise auch zur Seitenanalyse weiterverarbeitet werden.