Alphacool tubing AlphaTube HF 16/10 (3/8"ID) - clear by the meter
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
Hoses are the lifeblood of the water cooling system! Here is the latest generation from Alphacool!
Deep, strong colors and pleasant handling when laying and connecting were our specifications when developing the hoses. The product is hoses in different sizes and colors such as red, green, blue or black.
When developing the hoses, we deliberately worked to ensure that no more color particles from the coolant would burden the water circuit, but rather that the power of the color comes from the hose.
In addition to the color, the way hoses are laid and kinked is of great interest. Bridging tight bending radii and comfortable handling in tricky places were also given priority here. This was optimized to perfection using a variety of plastic mixtures, and we now have a hose that reconciles the opposing goals, which sometimes hinder development, and will convince both beginners and advanced water cooling users!
Manufacturing in Germany promises consistently high quality. Manufacturing with years of experience ensures that only the best product is always sold.
Technical data:
Scope of delivery:
Order quantity = hose length in meters
Note on application
Please use only in conjunction with clear transparent water cooling fluids. The particles and additives in Pastel liquids can clog and permanently damage water cooling products such as radiators, pumps, coolers and hoses. This can result in voiding the manufacturer's warranty as well.
| Article no: | 1012948 |
| Manufacturer no: | 18520 |
| EAN: | 4250197185202 |
| Weight: | 0,154 kg |
| Available: | There are more than 50 units available |
| manufacturer: | Alphacool |
| Fins per inch: | Deutschland/NRW |
| Outer diameter: | 16mm (5/8") |
| colour: | Transparent |
| Operating temperature: | -20°C to +60°C |
| Inner diameter: | 10mm (3/8") |
| length: | 100cm |
| material: | PVC |
| Maximum operating pressure: | 4 bar (at 20°C) |
| UV ink: | Not UV-active |
Funktionale Cookies sind für die Funktionalität des Webshops unbedingt erforderlich. Diese Cookies ordnen Ihrem Browser eine eindeutige zufällige ID zu damit Ihr ungehindertes Einkaufserlebnis über mehrere Seitenaufrufe hinweg gewährleistet werden kann.
Marketing Cookies dienen dazu Werbeanzeigen auf der Webseite zielgerichtet und individuell über mehrere Seitenaufrufe und Browsersitzungen zu schalten.
Tracking Cookies helfen dem Shopbetreiber Informationen über das Verhalten von Nutzern auf ihrer Webseite zu sammeln und auszuwerten.
Diese Cookies werden genutzt zur Erhebung und Verarbeitung von Informationen über die Verwendung der Webseite von Nutzern, um anschließend Werbung und/oder Inhalte in anderen Zusammenhängen, in weiterer Folge zu personalisieren.
Service Cookies werden genutzt um dem Nutzer zusätzliche Angebote (z.B. Live Chats) auf der Webseite zur Verfügung zu stellen. Informationen, die über diese Service Cookies gewonnen werden, können möglicherweise auch zur Seitenanalyse weiterverarbeitet werden.