Alphacool Eisbaer Pro Aurora (Solo) - Digital RGB
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
The Alphacool Eisbaer Pro Aurora offers a much larger cooling surface than the normal Eisbaer Aurora. It was specially developed for extremely large CPU DIEs and fully covers processors such as the AMD Threadripper but also the AMD Ryzen CPUs. The Eisbaer Pro has also been designed for the Intel Socket 3647 to ensure the best possible cooling performance of the entire CPU. The Eisbaer Pro Aurora is a true multi-talent. Expandable, fully compatible with DIY water cooling components and it is the optimal solution for the most powerful processors on the market.
Large cooling surface
The cold plate bottom covers the entire surface of the respective processors. The area of the cooling fins exceeds all known processor cores with an area of around 55 x 42mm. This ensures that all hotspots of a CPU are directly covered and thus optimally cooled. With the included AM4 bracket, cooling an AMD Ryzen processor is also child's play. The cooling fins are 0.4mm thick and also have an optimal distance of 0.4mm between them. In total there are 58 cooling fins on the bottom of the cooler. The bottom of the cooler is only 3mm thick, which allows the heat to reach the water and be dissipated as quickly as possible.
Pump
The Eisbaer Pro Aurora cooler uses the very compact and small DC-LT 2 pump. It offers enough power to integrate other components such as a GPU water cooler or radiator into the water circuit.
Lighting
The entire Eisbaer Pro Aurora cooler is equipped with addressable, digital RGB LEDs. This makes it a real eye-catcher in the case. Of course, all digital RGB LEDs can be controlled as desired. Depending on the controller, almost all effects are possible.
Usable fittings
Connections that are too large mean that the fill port can no longer be used. We recommend the following:
- up to and including 13/10 without restriction
- 16/10 only in angled version
- Connections larger than 16/10 should not be used
With the Alphacool LGA 4677 Mounting Bracket (article no.: 13764), this cooler is also compatible with the Intel socket LGA 4677.
Compatibility:
| Technical data cooler with pump | |
| L x W x H | 64 x 79 x 54,3mm |
| Material cooler bottom | nickel plated copper |
| Material cooler top | acrylic |
| Threads | 2x G1/4“ (+ 1x Fillport G1/4“) |
| Pump type | DC-LT2 |
| Pump speed | 2600 rpm (+/- 10%) |
| Head of delivery | 1 m |
| Maximum flow | 72 L/h |
| Voltage | 6-13,5V DC |
| Power consumption | 3,2W |
| Pressure tested | 0,8 Bar |
| Maximum working temperature | 60°C |
| Number of LEDs | 10x Digital aRGB LEDs |
Note on application
Please use only in conjunction with clear transparent water cooling fluids. The particles and additives in Pastel liquids can clog and permanently damage water cooling products such as radiators, pumps, coolers and hoses. This can result in voiding the manufacturer's warranty as well.
| Article no: | 1020273 |
| Manufacturer no: | 13000 |
| EAN: | 4250197130004 |
| Weight: | 0,906 kg |
| Available: | There are more than 10 units available |
| manufacturer: | Alphacool |
| manufacturer: | China |
| base: | AMD AM4;AMD AM5;AMD SP3;AMD SP6;AMD sWRX8;AMD TR4;AMD TR5;Intel 2011(-3);Intel LGA 3647;Intel LGA 4677;Intel LGA 1700;Intel LGA 1851;Intel LGA 4189; |
| Dimensions (L x W x H): | 64 x 79 x 54,3mm |
| connector: | 2x G1/4“ (+ 1x Fillport G1/4”) |
| Material bottom plate: | Copper |
| Material lid: | Acrylic; |
Funktionale Cookies sind für die Funktionalität des Webshops unbedingt erforderlich. Diese Cookies ordnen Ihrem Browser eine eindeutige zufällige ID zu damit Ihr ungehindertes Einkaufserlebnis über mehrere Seitenaufrufe hinweg gewährleistet werden kann.
Marketing Cookies dienen dazu Werbeanzeigen auf der Webseite zielgerichtet und individuell über mehrere Seitenaufrufe und Browsersitzungen zu schalten.
Tracking Cookies helfen dem Shopbetreiber Informationen über das Verhalten von Nutzern auf ihrer Webseite zu sammeln und auszuwerten.
Diese Cookies werden genutzt zur Erhebung und Verarbeitung von Informationen über die Verwendung der Webseite von Nutzern, um anschließend Werbung und/oder Inhalte in anderen Zusammenhängen, in weiterer Folge zu personalisieren.
Service Cookies werden genutzt um dem Nutzer zusätzliche Angebote (z.B. Live Chats) auf der Webseite zur Verfügung zu stellen. Informationen, die über diese Service Cookies gewonnen werden, können möglicherweise auch zur Seitenanalyse weiterverarbeitet werden.