Watercool HEATKILLER IV PRO (AMD, AM4, AM5) BLACK COPPER PVD
Available soon: Available for pre-order
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
Available soon: Available for pre-order
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
With the HEATKILLER® IV PRO in the exclusive Black Copper PVD edition, we are setting new standards in the high-end segment. This cooler is not only a technological masterpiece but also a visual highlight for any system thanks to its diamond-like carbon (DLC) coating. Applied using a modern plasma process, the extremely hard surface combines a deep black finish with maximum wear protection.
The cooling structure of the HEATKILLER® IV has been radically evolved. Significantly finer fins massively increase the cooling surface to make heat dissipation even more efficient. The result: Up to 3°C better temperatures compared to its predecessor. By eliminating a separate jet plate and integrating it directly into the top, we have also increased flow and optimized reliability.
To make installation as convenient as possible, we developed the Easy-Mount system. After the initial installation, the cooler can be mounted or dismounted at any time completely without tools. Thanks to a fixed stop on the mounting bracket, the optimum contact pressure is always guaranteed – assembly errors are virtually impossible.
Production takes place with the highest precision in our state-of-the-art CNC machine park in Waren (Müritz). Here, cutting-edge technology meets genuine craftsmanship: each unit is checked by two people for final inspection. Quality as you expect it from Watercool.
| Article no: | 1028140 |
| Manufacturer no: | 18090 |
| EAN: | 4251312607517 |
| Weight: | 0 kg |
| Available: | Currently not available |
| manufacturer: | Watercool |
| manufacturer: | Deutschland/Mecklenburg Vorpommern |
| Base: | AMD AM4;AMD AM5; |
| Dimensions (L x W x H): | 66 x 59 x 17mm |
| connector: | 2x G1/4" |
| CPU Manufacturer: | Watercool |
| Hole spacing [mm]: | 25 |
| Material bottom plate: | Nickel-plated copper |
| Material lid: | PVD schwarz |
Funktionale Cookies sind für die Funktionalität des Webshops unbedingt erforderlich. Diese Cookies ordnen Ihrem Browser eine eindeutige zufällige ID zu damit Ihr ungehindertes Einkaufserlebnis über mehrere Seitenaufrufe hinweg gewährleistet werden kann.
Marketing Cookies dienen dazu Werbeanzeigen auf der Webseite zielgerichtet und individuell über mehrere Seitenaufrufe und Browsersitzungen zu schalten.
Tracking Cookies helfen dem Shopbetreiber Informationen über das Verhalten von Nutzern auf ihrer Webseite zu sammeln und auszuwerten.
Diese Cookies werden genutzt zur Erhebung und Verarbeitung von Informationen über die Verwendung der Webseite von Nutzern, um anschließend Werbung und/oder Inhalte in anderen Zusammenhängen, in weiterer Folge zu personalisieren.
Service Cookies werden genutzt um dem Nutzer zusätzliche Angebote (z.B. Live Chats) auf der Webseite zur Verfügung zu stellen. Informationen, die über diese Service Cookies gewonnen werden, können möglicherweise auch zur Seitenanalyse weiterverarbeitet werden.