Aquacomputer cuplex kryos NEXT AM4 / 3000, acetal / copper
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
The Cuplex Cryo NEXT CPU Cooler from Aquacomputer stands for excellent cooling performance. Whether you choose the NEXT standard model or the VARIO series, these CPU coolers set new milestones. The VARIO series in particular is unique because it has a deformable base plate. If the coolers are equipped with a VISION module, the range of functions becomes even greater, for example with a high-resolution OLED display or integrated water temperature measurement.
Depending on the variant, the radiator base is made of copper, nickel-plated copper or .925 sterling silver. Due to the integrated flat nozzle in the cooler housing, the coolant can flow excellently, centrally onto the fine microstructure and then be discharged in two directions.
The Cuplex Kryos NEXT is available in various colours and materials. Acetal black is a black, shiny high-performance plastic. The acrylic glass version is transparent and also offers the housing an illumination option. In addition to these two variants, there are also the metallic variants. Like the reddish shining copper, the nickel-plated brass, which is bright metallic shining and the PVD coated brass. The latter is a high-quality multilayer coating with a dark metallic shine. The material combination acetal/copper consists of a black acetal housing and a copper base.
Technical Data:
- Dimensions: AM4: 111 x 75 x 22 mm (without screws)
- Thread: G1/4“
- Distance connection thread: 28 mm
Scope of Delivery
- Mounted cooler
- Mounting kit (screws, springs, etc.)
- Thermal Grizzly Kryonaut, 0,5 g
- Plastic spatula
- Assembly instructions
| Article no: | 1019659 |
| Manufacturer no: | 21762 |
| EAN: | 4260473312741 |
| Weight: | 0,35 kg |
| Available: | Currently there are 2 available - More is on the way |
| manufacturer: | Aquacomputer |
| manufacturer: | Deutschland/Niedersachsen |
| Base: | AMD AM4; |
| Dimensions (L x W x H): | 111 x 75 x 22mm |
| connector: | 2x G1/4" |
| Hole spacing [mm]: | 28 |
| Material bottom plate: | Copper |
| Material lid: | Acetal; |
Gelliehäuser Str. 1
37130 Gleichen OT Benniehausen Deutschland
info@aqua-computer.de
05508 9749290
Gelliehäuser Str. 1
37130 Gleichen OT Benniehausen Deutschland
info@aqua-computer.de
05508 9749290
Similar items