Alphacool Tuyau Alphatube HF 13/10 (3/8"ID) - Transparby the meter
La prochaine livraison de l'article est le 6 avril 2026
Paiement échelonné disponible entre 400€ et 5000€ de valeur de marchandise
Prix dont TVA plus frais de port
La prochaine livraison de l'article est le 6 avril 2026
Paiement échelonné disponible entre 400€ et 5000€ de valeur de marchandise
Prix dont TVA plus frais de port
Deep, intense colors, pleasant handling and easy installation were the goals when developing this tubing generation. The result is a great choice of sizes and colors such as red, green, blue or black.
When designing these tubes, one goal was to make colored coolant and hence the strain from coloring particles on the cooling loop obsolete. With these tubes the color comes from the tubes themselves.
Besides color, the installation and kinking properties are always an important factor when choosing tubing. Tight bending radiuses and easy handling in tricky situations were also taken into consideration during development. Hence the plastic mixture was developed to perfection and we have created tubing which manages to combine usually opposing properties to please both beginners and advanced users.

Manufacturing in Germany promises permanently high quality. The manufacturing with
years of experience ensures the best product all of the time!
Technical specifications:
Material: PVC
Color: Transparent
Inner diameter: 10mm, 3/8“
Outer diameter: 13mm, ½“
Wall thickness: 1,5mm, 1/15“
Extent of delivery:
1x Alphacool AlphaTube HF 13/10 (3/8"ID) - Clear
Ordered quantity = Hose length in meters
Remarque sur l'utilisation
A n'utiliser qu'en combinaison avec des liquides de refroidissement à eau clairs et transparents. Les particules et les additifs contenus dans les liquides Pastell peuvent obstruer et endommager durablement les produits de refroidissement à eau tels que les radiateurs, les pompes, les radiateurs et les tuyaux. Cela peut également entraîner l'annulation de la garantie du fabricant.
| Réf. d'article : | 59299 |
| N° de fabricant : | 18412 |
| EAN: | 4250197184120 |
| Poids: | 0,07 kg |
| Verfügbar: | Actuellement indisponible |
| Hersteller: | Alphacool |
| Made in: | Deutschland/NRW |
| diamètres extérieurs: | 13mm (1/2") |
| Farbe: | Transparent |
| température de service: | -20°C à +60°C |
| Innendurchmesser: | 10mm (3/8") |
| longueur: | 100cm |
| Material: | PVC |
| Pression de fonctionnement maximale: | 4 bars (à 20°C) |
| L'encre UV: | Non actif aux UV |
Funktionale Cookies sind für die Funktionalität des Webshops unbedingt erforderlich. Diese Cookies ordnen Ihrem Browser eine eindeutige zufällige ID zu damit Ihr ungehindertes Einkaufserlebnis über mehrere Seitenaufrufe hinweg gewährleistet werden kann.
Marketing Cookies dienen dazu Werbeanzeigen auf der Webseite zielgerichtet und individuell über mehrere Seitenaufrufe und Browsersitzungen zu schalten.
Tracking Cookies helfen dem Shopbetreiber Informationen über das Verhalten von Nutzern auf ihrer Webseite zu sammeln und auszuwerten.
Diese Cookies werden genutzt zur Erhebung und Verarbeitung von Informationen über die Verwendung der Webseite von Nutzern, um anschließend Werbung und/oder Inhalte in anderen Zusammenhängen, in weiterer Folge zu personalisieren.
Service Cookies werden genutzt um dem Nutzer zusätzliche Angebote (z.B. Live Chats) auf der Webseite zur Verfügung zu stellen. Informationen, die über diese Service Cookies gewonnen werden, können möglicherweise auch zur Seitenanalyse weiterverarbeitet werden.