Alphacool tube AlphaTube TPV 16/10 - Black Matte 3,3m (10ft) Retailbox
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
Every water cooling system requires either soft or hard tubing to connect the individual components such as radiators, waterblocks and reservoirs. PVC is usually used for soft tubing it has many fantastic properties that make it easy to work with and it is cheap. However, Alphacool is now bringing a new material from the Alphacool Enterprise Solutions series across to the everyday user. This tubing is called Alphacool AlphaTube TPV and is the choice of tubing for industries.
What is the advantage of TPV?
Compared to PVC hoses, the AlphaTube TPV hoses offer various advantages for water cooling. It is much more resistant to acids and alkalis. It is also much more temperature resistant than PVC tubing. The Alphacool AlphaTube TPV can withstand temperatures up to 155°C. While PVC hoses begin to warp at higher water temperatures. This means areas with tighter bends will warp but the TPV hose remains stable in its shape. This eliminates the risk of kinks in tubing and the restriction of flow.
How is AlphaTube TPV installed?
The Alphacool AlphaTube TPV hose is as easy and simple to install as any other PVC hose. It is slightly stiffer, but only very slightly. Handling the TPV hose is just as simple as any other soft tubing.
Note: The following product is required for a secure fit: Alphacool ES TPV 16/10mm - Ring clamping Kit 10pcs
What is special about a tpv hose?
The Alphacool AlphaTube TPV is characterised by its high resistance to acids, bases and external influences. In addition, the hose has an extraordinary longevity that far surpasses that of PVC hoses. The matt black hose also offers a discreet velvet look. An eye-catcher in every water-cooled PC.
| Technical data | |
| Outside diameter/inside diameter | 16 x 10 mm |
| Material | Thermoplastic vulcanizates, EPDM/PP |
| Length | 3,3 m |
| Net weight | 384 g |
| Working temperature | 50 to 155 °C |
| Hardness | 35 Shore-A to 50 Shore-D |
| Certificates | CE, FC, ROHS |
| Color | Matt black |
Note on application
Please use only in conjunction with clear transparent water cooling fluids. The particles and additives in Pastel liquids can clog and permanently damage water cooling products such as radiators, pumps, coolers and hoses. This can result in voiding the manufacturer's warranty as well.
| Article no: | 1019445 |
| Manufacturer no: | 17490 |
| EAN: | 4250197174909 |
| Weight: | 0,605 kg |
| Available: | There are more than 100 units available |
| manufacturer: | Alphacool |
| manufacturer: | China |
| outer diameter: | 16mm (5/8") |
| colour: | Black |
| operating temperature: | -50°C to +155°C |
| Inner diameter: | 10mm (3/8") |
| length: | 330cm |
| material: | EPDM |
| Maximum operating pressure: | 4 bar (at 20°C) |
| UV ink: | Not UV-active |
Funktionale Cookies sind für die Funktionalität des Webshops unbedingt erforderlich. Diese Cookies ordnen Ihrem Browser eine eindeutige zufällige ID zu damit Ihr ungehindertes Einkaufserlebnis über mehrere Seitenaufrufe hinweg gewährleistet werden kann.
Marketing Cookies dienen dazu Werbeanzeigen auf der Webseite zielgerichtet und individuell über mehrere Seitenaufrufe und Browsersitzungen zu schalten.
Tracking Cookies helfen dem Shopbetreiber Informationen über das Verhalten von Nutzern auf ihrer Webseite zu sammeln und auszuwerten.
Diese Cookies werden genutzt zur Erhebung und Verarbeitung von Informationen über die Verwendung der Webseite von Nutzern, um anschließend Werbung und/oder Inhalte in anderen Zusammenhängen, in weiterer Folge zu personalisieren.
Service Cookies werden genutzt um dem Nutzer zusätzliche Angebote (z.B. Live Chats) auf der Webseite zur Verfügung zu stellen. Informationen, die über diese Service Cookies gewonnen werden, können möglicherweise auch zur Seitenanalyse weiterverarbeitet werden.