Tygon E3603 tubing 11,2/8mm (5/16"ID) clear by the meter
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
Tygon tubing is considered the royal class of tubing in the water cooling sector!
Tygon tubing was developed for use in laboratories and hospitals. With these applications in mind this tubing is designed for a long lifespan and maximum durability. It even expands its own lifespan: A special coating at the inside of the tubing kills off microbes, hence ensuring clean flow through it. Additionally this tubing is also completely UV-resistant.
But this tubing is not only extremely durable, it is also great to handle: The highly flexible material gives the tubing exceptional bending and handling properties. We hence recommend using compression fittings!
Technical specifications:
Material: PVC
Tubing colour: Clear, non-UV-reactive
Outer diameter: 11.2mm
Inner diameter: 8mm
Please note:
We try to ship the ordered amount in one piece. If this is not possible you will receive your order in a maximum of two pieces and we will pack an additional (approx.) 10cm as compensation. Resellers please order in packed units. One packed unit is 15m = 1 carton.
| Article no: | 58004 |
| Manufacturer no: | ACF00022 |
| EAN: | 4049469007690 |
| Weight: | 0,054 kg |
| Available: | There are more than 25 units available |
| manufacturer: | Tygon |
| manufacturer: | Frankreich |
| outer diameter: | 11mm (7/16") |
| colour: | Transparent |
| operating temperature: | -20°C to +60°C |
| Inner diameter: | 8mm (5/16") |
| length: | 100cm |
| material: | PVC |
| Maximum operating pressure: | 4 bar (at 20°C) |
| UV ink: | Not UV-active |
Funktionale Cookies sind für die Funktionalität des Webshops unbedingt erforderlich. Diese Cookies ordnen Ihrem Browser eine eindeutige zufällige ID zu damit Ihr ungehindertes Einkaufserlebnis über mehrere Seitenaufrufe hinweg gewährleistet werden kann.
Marketing Cookies dienen dazu Werbeanzeigen auf der Webseite zielgerichtet und individuell über mehrere Seitenaufrufe und Browsersitzungen zu schalten.
Tracking Cookies helfen dem Shopbetreiber Informationen über das Verhalten von Nutzern auf ihrer Webseite zu sammeln und auszuwerten.
Diese Cookies werden genutzt zur Erhebung und Verarbeitung von Informationen über die Verwendung der Webseite von Nutzern, um anschließend Werbung und/oder Inhalte in anderen Zusammenhängen, in weiterer Folge zu personalisieren.
Service Cookies werden genutzt um dem Nutzer zusätzliche Angebote (z.B. Live Chats) auf der Webseite zur Verfügung zu stellen. Informationen, die über diese Service Cookies gewonnen werden, können möglicherweise auch zur Seitenanalyse weiterverarbeitet werden.