EK Water Blocks EK-Quantum Velocity² D-RGB - 1700/1851 Nickel + Acryl
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
In stock – Ready for immediate dispatch!
Payment by instalments available between 99€ and 5000€ value of goods
Prices incl. VAT plus shipping costs
The high-end CPU cooler from the EK Quantum Velocity² series is powerful and stylish at the same time with its nickel-plated copper base and acrylic lid. The D-RGB lighting emphasizes the elegant appearance. With the optimized OptiFlow Cooling Engine, the cooler is specifically tailored for Intel Socket 1700 to provide the highest cooling performance.
Technical Details:
Connectors:G1/4
Material: Copper, PMMA
Compatibility: CPU 1700
Features: LED (RGB)
Type: CPU
Dimensions (LxWxH): 95x95x26mm
Description: Quantum Line EK-Quantum Velocity² D-RGB, 1700, Nickel Acrylic
| Article no: | 1022956 |
| Manufacturer no: | 3831109857663 |
| EAN: | 3831109857663 |
| Weight: | 0,591 kg |
| Available: | There are more than 100 units available |
| manufacturer: | EK Water Blocks |
| manufacturer: | Slowenien |
| base: | Intel LGA 1700;Intel LGA 1851; |
| Dimensions (L x W x H): | 95 x 95 x 26mm |
| connector: | 2x G1/4" |
| Material bottom plate: | Copper |
Funktionale Cookies sind für die Funktionalität des Webshops unbedingt erforderlich. Diese Cookies ordnen Ihrem Browser eine eindeutige zufällige ID zu damit Ihr ungehindertes Einkaufserlebnis über mehrere Seitenaufrufe hinweg gewährleistet werden kann.
Marketing Cookies dienen dazu Werbeanzeigen auf der Webseite zielgerichtet und individuell über mehrere Seitenaufrufe und Browsersitzungen zu schalten.
Tracking Cookies helfen dem Shopbetreiber Informationen über das Verhalten von Nutzern auf ihrer Webseite zu sammeln und auszuwerten.
Diese Cookies werden genutzt zur Erhebung und Verarbeitung von Informationen über die Verwendung der Webseite von Nutzern, um anschließend Werbung und/oder Inhalte in anderen Zusammenhängen, in weiterer Folge zu personalisieren.
Service Cookies werden genutzt um dem Nutzer zusätzliche Angebote (z.B. Live Chats) auf der Webseite zur Verfügung zu stellen. Informationen, die über diese Service Cookies gewonnen werden, können möglicherweise auch zur Seitenanalyse weiterverarbeitet werden.