Alphacool Tuyau AlphaTube TPV 16/10 - Black Matte 3,3m (10ft) Retailbox
En stock – Prêt pour l'expédition immédiate !
Paiement échelonné disponible entre 400€ et 5000€ de valeur de marchandise
Prix dont TVA plus frais de port
En stock – Prêt pour l'expédition immédiate !
Paiement échelonné disponible entre 400€ et 5000€ de valeur de marchandise
Prix dont TVA plus frais de port
Every water cooling system requires either soft or hard tubing to connect the individual components such as radiators, waterblocks and reservoirs. PVC is usually used for soft tubing it has many fantastic properties that make it easy to work with and it is cheap. However, Alphacool is now bringing a new material from the Alphacool Enterprise Solutions series across to the everyday user. This tubing is called Alphacool AlphaTube TPV and is the choice of tubing for industries.
Note: The following product is required for a secure fit: Alphacool ES TPV 16/10mm - Ring clamping Kit 10pcs
What is the advantage of TPV?
Compared to PVC hoses, the AlphaTube TPV hoses offer various advantages for water cooling. It is much more resistant to acids and alkalis. It is also much more temperature resistant than PVC tubing. The Alphacool AlphaTube TPV can withstand temperatures up to 155°C. While PVC hoses begin to warp at higher water temperatures. This means areas with tighter bends will warp but the TPV hose remains stable in its shape. This eliminates the risk of kinks in tubing and the restriction of flow.
How is AlphaTube TPV installed?
The Alphacool AlphaTube TPV hose is as easy and simple to install as any other PVC hose. It is slightly stiffer, but only very slightly. Handling the TPV hose is just as simple as any other soft tubing.
What is special about a tpv hose?
The Alphacool AlphaTube TPV is characterised by its high resistance to acids, bases and external influences. In addition, the hose has an extraordinary longevity that far surpasses that of PVC hoses. The matt black hose also offers a discreet velvet look. An eye-catcher in every water-cooled PC.
| Technical data | |
| Outside diameter/inside diameter | 12,7 x 7,6 mm |
| Material | Thermoplastic vulcanizates, EPDM/PP |
| Length | 3,3 m |
| Net weight | 384 g |
| Working temperature | 50 to 155 °C |
| Hardness | 35 Shore-A to 50 Shore-D |
| Certificates | CE, FC, ROHS |
| Color | Matt black |
Remarque sur l'utilisation
A n'utiliser qu'en combinaison avec des liquides de refroidissement à eau clairs et transparents. Les particules et les additifs contenus dans les liquides Pastell peuvent obstruer et endommager durablement les produits de refroidissement à eau tels que les radiateurs, les pompes, les radiateurs et les tuyaux. Cela peut également entraîner l'annulation de la garantie du fabricant.
| Réf. d'article : | 1019445 |
| N° de fabricant : | 17490 |
| EAN: | 4250197174909 |
| Poids: | 0,605 kg |
| Verfügbar: | Il y a encore plus de 100 articles disponibles |
| Hersteller: | Alphacool |
| Made in: | Chine |
| diamètres extérieurs: | 16mm (5/8") |
| Farbe: | Noir |
| température de service: | -50°C à +155°C |
| Innendurchmesser: | 10mm (3/8") |
| longueur: | 330cm |
| Material: | EPDM |
| Pression de fonctionnement maximale: | 4 bars (à 20°C) |
| L'encre UV: | Non actif aux UV |
Funktionale Cookies sind für die Funktionalität des Webshops unbedingt erforderlich. Diese Cookies ordnen Ihrem Browser eine eindeutige zufällige ID zu damit Ihr ungehindertes Einkaufserlebnis über mehrere Seitenaufrufe hinweg gewährleistet werden kann.
Marketing Cookies dienen dazu Werbeanzeigen auf der Webseite zielgerichtet und individuell über mehrere Seitenaufrufe und Browsersitzungen zu schalten.
Tracking Cookies helfen dem Shopbetreiber Informationen über das Verhalten von Nutzern auf ihrer Webseite zu sammeln und auszuwerten.
Diese Cookies werden genutzt zur Erhebung und Verarbeitung von Informationen über die Verwendung der Webseite von Nutzern, um anschließend Werbung und/oder Inhalte in anderen Zusammenhängen, in weiterer Folge zu personalisieren.
Service Cookies werden genutzt um dem Nutzer zusätzliche Angebote (z.B. Live Chats) auf der Webseite zur Verfügung zu stellen. Informationen, die über diese Service Cookies gewonnen werden, können möglicherweise auch zur Seitenanalyse weiterverarbeitet werden.