Endorfy Ventum 200 Air
En stock – ¡Listo para envío inmediato!
Ratenzahlung verfügbar zwischen 99€ und 5000€ Warenwert
Precios incl. IVA legal más gastos de envío
En stock – ¡Listo para envío inmediato!
Ratenzahlung verfügbar zwischen 99€ und 5000€ Warenwert
Precios incl. IVA legal más gastos de envío
The ENDORFY Ventum 200 Air is a black chassis built for special tasks. It keeps your components cool and collected with its perforated front panel, while the tempered-glass window allows you to admire your build and cable management at any time.
True to its name, the Ventum 200 Air is exceptionally airy. The metal front panel features fine perforations (less than 0.9 mm in diameter) for optimal airflow. To give your build a head start, we’ve pre-equipped the case with four premium fans:
Measuring only 440 x 216 x 373 mm, the Ventum 200 Air fits easily on any desk while accommodating a full-sized ATX motherboard. It supports GPUs up to 315 mm and CPU coolers up to 161 mm. For liquid cooling enthusiasts, it fits up to a 360 mm radiator in the front and 240 mm at the top.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, ITX |
| Pre-installed Fans | 4x 120 mm Stratus PWM (200–1400 rpm) |
| Max. GPU Length | 315 mm |
| Radiator Support | up to 360 mm (front), up to 240 mm (top) |
| Dimensions (HxWxL) | 440 x 216 x 373 mm |
| N.º artículo: | 1028082 |
| Número de fabricante: | EY2A002 |
| EAN: | 5903018666211 |
| Peso: | 5,42 kg |
| Disponible: | Currently there are 4 available - More is on the way |
Funktionale Cookies sind für die Funktionalität des Webshops unbedingt erforderlich. Diese Cookies ordnen Ihrem Browser eine eindeutige zufällige ID zu damit Ihr ungehindertes Einkaufserlebnis über mehrere Seitenaufrufe hinweg gewährleistet werden kann.
Marketing Cookies dienen dazu Werbeanzeigen auf der Webseite zielgerichtet und individuell über mehrere Seitenaufrufe und Browsersitzungen zu schalten.
Tracking Cookies helfen dem Shopbetreiber Informationen über das Verhalten von Nutzern auf ihrer Webseite zu sammeln und auszuwerten.
Diese Cookies werden genutzt zur Erhebung und Verarbeitung von Informationen über die Verwendung der Webseite von Nutzern, um anschließend Werbung und/oder Inhalte in anderen Zusammenhängen, in weiterer Folge zu personalisieren.
Service Cookies werden genutzt um dem Nutzer zusätzliche Angebote (z.B. Live Chats) auf der Webseite zur Verfügung zu stellen. Informationen, die über diese Service Cookies gewonnen werden, können möglicherweise auch zur Seitenanalyse weiterverarbeitet werden.